Блоги VDome.ua

Описание блога

Автор: Philolog
Philolog
Philolog пока не написал ничего о себе и своём блоге
Пользователя сейчас на сайте нет
Создано: Среда, 04 Декабря 2013

Вивчення життя і творчості В. Свідзинського (11 клас профіль)

Тема. Володимир Свідзинський – один з найталановитіших представників високого модернізму, творець міфософічної поезії. Асоціативні образи-символи у збірці Вересень»

Мета: розглянути життєвий і творчий шлях В. Свідзинського, його стильову приналежність до модернізму, проаналізувати образи-символи збірки «Вересень»; розвивати уміння висловлювати власну думку, аналізувати образи поезій, комунікативні вміння; виховувати любов і повагу до творчості В. Свідзинського.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Методи і прийоми: слово вчителя, складання хронологічної таблиці, повідомлення учнів, репродуктивна бесіда, прийом «Незакінчене речення», аналіз збірки поезій, проблемне завдання.

Обладнання: портрет В. Свідзинського, його збірка «Вересень»

Міжпредметні зв’язки: світова література, історія

ТЛ: міфософічна поезія

Використана література: 1. Свідзинський Володимир Юхимович // Провідники духовності в Україні. — К., 2003. — С. 304–305.

2. Володимир Свідзинський. Твори у двох томах // Львівська газета, 2004 рік, № 216 (540)

3. Соловей Е. Невпізнаний гість: доля і спадщина Володимира Свідзинського // Дзеркало тижня. — 2002

 

Хід уроку

І. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

1. Слово вчителя. Важко собі помислити обшир української поезії ХХ століття поза творчістю Володимира Свідзінського, настільки угестійю, матричною проступає її метафорична мова вже у другій половині віку у сув’язі густо просякнутих угестій та асоціацій, і це попри майже повне незнання цього поетичного світу сучасниками автора та занадто тривалого його відкриття-повернення. «Світ Свідзінського, — захоплено писав французький славіст Емануїл Райс, — це країна, де ще не ступала людська нога, країна, що вражає своєю новістю та незвичністю. Занурившись у неї, не знайдеш доріг назад. Ця країна — найзаповітніша прабатьківщина нашої душі, така далека, така глибока, така прихована, що тільки велике чародійство могло злегка відкрити її для нас…».

2. Проблемне завдання.

Хто ж він такий Володимир Свідзинський і чому його творчість є настільки незвичайною та захоплюючою ?

ІІ. Сприйняття і засвоєння учнями нового навчального матеріалу

1.Повідомлення учня 1.  Володимир Євтимович (Юхимович) Свідзинський народився 26 вересня (8 жовтня за новим стилем) 1885 року, в селі Маянів Вінницького повіту Подільської губернії, нині Тиврівського району Вінницької області .

 Батько Євтим Оксентійович — псаломщик, мати Наталка Прохорівна — попівна. Закінчив 1899 року Тиврівське духовне училище. Навчався в Подільській духовній семінарії в Кам'янці-Подільському. Звільнено 25 серпня 1904 року з четвертого класу на прохання батька, переміщеного на той час до Лянцкоруня. 1906 року (як зазначає в анкетах Свідзінський, за іншими документами — 1907 року) вступив вільним слухачем на економічний відділ Київських вищих комерційних курсів, реорганізованих 1908 року в комерційний інститут. 1912 року в журналі «Українська хата» (№ 1) надруковано перший вірш Свідзінського — «Давно, давно тебе я жду…». 26 січня 1913 року закінчив навчання в інституті, але державних іспитів не складав і тому диплома про вищу освіту не здобув.

 Повернувся до батька в с. Бабчинці (нині Могилів-Подільського району Вінницької області). На запрошення Подільської земської управи обстежив ткацький промисел: від 1 червня до 15 вересня 1913 року об'їхав 16 населених пунктів Могилівського, Гайсинського, Балтського, Проскурівського, Ямпільського, Ольгопільського, Летичівського та Літинського повітів, зібравши відомості про 1607 господарств, що займалися ткацтвом. Нарис Свідзінського «Ткацький промисел» увійшов до книги «Кустарні промисли Подільської губернії» (К., 1916).

 У березні 1915 переїжджає до Житомира, працює у Волинській контрольній палаті: спочатку за наймом, від 3 червня 1915 канцелярським служителем, а з жовтня тимчасовим виконувачем обов'язків облікового урядовця. Свідзінського мобілізують до армії, наказом від 23 березня 1916 року призначають помічником контролера сьомого класу в управління польового контролю при штабі 7-ої армії, яка 1916 року воювала на терені Галичини (Теребовля, Чортків, Бучач, Галич, Станіслав), 1917 — переважно на території Подільської губернії. З осені 1917 до весни 1918 штаб 7-ої армії перебував у Барі. 14 березня 1918 року Свідзінського, на його клопотання, відчислено з армії «на місце мирної служби у Волинську контрольну палату», але до Житомира Свідзінський не поїхав. Наказом від 10 червня 1918 його звільнено від служби в палаті.

Повідомлення учня 2.  Свідзінський переїжджає у Кам'янець-Подільський, з жовтня 1918 працює на посаді «редактора української мови» у видавничому відділі Подільської народної управи. Був вільним слухачем (упродовж п'яти семестрів) історико-філологічного факультету Кам'янець-Подільського державного українського університету. З встановленням у листопаді 1920 у Кам'янці-Подільському Радянської влади працює редактором у видавничому відділі народної освіти повітвиконкому. У Кам'янці-Подільському Свідзінський друкує у часописі «Освіта» (Кам'янець-Подільський, 1919, № 3) статтю «Народні українські пісні про останню світову війну», у літературно-науковому додатку до газети «Наш шлях» (1920, число 7) — поему «Сон-озеро», у літературно-науковому журналі «Нова думка» (орган студентства Кам'янець-Подільського університету; 1920, № 3; редактор журналу Валер'ян Поліщук) вірші «Знову в душі моїй…» і «Пісенька» («Ой, ліщино густолиста…»). Видавниче товариство «Дністер» в 1920 році видає перекладений Свідзінським культурно-історичний нарис І. Іванова «Халдеї».

 У Кам'янці-Подільському Свідзінський одружився з народною вчителькою Зінаїдою Йосипівною Сулковською (померла 12 липня 1933). 1921 у них народилася донька Мирослава. Від січня 1921 Свідзінський працює архіваріусом у Кам'янець-Подільському університеті (невдовзі — інститут народної освіти). У листопаді 1921 стає завідувачем архівів повітового комітету охорони пам'яток старовини, мистецтва та природи. 1922 року в Кам'янець-Подільській філії (утворено в травні 1921) Державного видавництва України виходить перша збірка Свідзінського «Ліричні поезії». Рецензії на збірку надрукували Іван Дніпровський у газеті «Червона правда» (Кам'янець-Подільський, 1922. — № 74; від травня 1921 газету редагував Іван Кулик), Валер'ян Поліщук у журналі «Червоний шлях» (Харків, 1923. — № 2).

 25 грудня 1922 рік - Свідзінського призначають архіваріусом, 10 січня 1923 р. — секретарем новоствореного архівного управління, а від липня 1923 р. він виконує обов'язки завідувача. 1922 р. науково-дослідна кафедра історії та економіки Поділля при ІНО залучає Свідзінського до виявлення в архівах і музеях Кам'янця-Подільського графічного матеріалу подільських уніатських метрик, рукописних книг і стародруків. Свідзінський зареєстрував 337 метрик, із них 150 мали високохудожні заставки, літери, орнаменти, малюнки. Кілька випусків видання «Метрики XVIII в.» літографовано в майстерні Кам'янець-Подільського художньо-промислового технікуму імені Сковороди під керівництвом Володимира Гагенмейстера.

Повідомлення учня 3.  З початку 1923 до липня 1925 Свідзінський — аспірант кафедри (підсекція соціальної історії), працює над темами «Селяни приватновласницьких маєтків Поділля в першій половині ХІХ століття», «Аграрні рухи на Поділлі в ХХ столітті», пише розвідку «Економічна еволюція господарства селян тарнорудського маєтку», готує доповідь «Боротьба подільських селян із польськими легіонерами в 1918 році» (виголосив у жовтні 1925 на засіданні Кам'янець-Подільського наукового при УАН товариства), бере участь у комплексному (соціально-економічному, географічному, лінгвістичному, мистецтвознавчому) обстеженні села Панівці. 1925 рік - Свідзінський виступає з доповіддю «Події на селах подільських у 1917—1918 роках» на науковому зібранні Кам'янець-Подільського наукового при Українській академії наук товариства (був його членом — сьомим за порядком вступу).

 У зв'язку з реорганізацією Кам'янець-Подільського окружного архівного управління 29 серпня 1925 Свідзінський здає справи новопризначеному завідувачеві Дмитру Прядію, деякий час (формально — до листопада 1925) працює там інспектором.

 жовтні 1925 Свідзінський переїздить до Харкова, де працює літературним редактором у місячнику «Червоний шлях», від листопада 1930 — в газеті політуправління Українського військового округу «Червона армія». У січні — вересні 1932 р. працює в Техвидаві, потім знову повертається до редакції «Червоного шляху» (від 1936 — «Літературний журнал»). У Харкові сім'я Свідзінського розпалася: дружина з дочкою переїхала до сестри у Вінницю. Тут Свідзінський видав другу поетичну збірку «Вересень» (1927). Остання прижиттєва збірка «Поезії» вийшла 1940 у Києві у видавництві «Радянський письменник» (друкувалася у Львові). Готував наступну збірку «Медобір».

 Свідзінський також багато перекладав з літератур народів СРСР, з французької, іспанської, польської мов. Серед перекладів «Слово о полку Ігоревім» (1938), комедії Арістофана «Хмари», «Оси», «Жаби» (видано 1939). Був безпартійним. Член Спілки письменників СРСР з 1936 року.

 27 вересня 1941 Свідзінського заарештовано. Спалено разом з іншими в'язнями в покинутій господарській будівлі у селі Непокритому під Салтовом.

2. Складання хронологічної таблиці «Життя і творчість В. Свідзинського»

1885 8 жовтня Народився в с.Маянів Вінницького повіту Подільської губернії

 … - 1899 Навчався в Тиврівському духовному училищі

1899 – 1904 Навчався в Подільській духовній семінарії у м.Кам'янці-Подільському

1908 – 1913 Навчався в Київському комерційному інституті

 1912 Перша публікація поезії "Давно, давно тебе я жду…" у місячнику "Українська хата"

1913 Повернувся на Поділля

1915 Переїхав до Житомира

1916 - 1918 Перебував на службі польового контролю армії

 1918 – 1925 Жив у м. Кам"янець-Подільський. Працював у різних установах літературним редактором, архіваріусом

1922 Вийшла друком перша збірка "Ліричні поезії"

1925 жовтень Переїхав до Харкова

 1925 – 1941 Жив і працював у Харкові літературним редактором, коректором (місячник "Червоний шлях", газета "Червона армія", Техвидав)

1927 Вийшла збірка поезій "Вересень"

1940 Вийшла остання прижиттєва збірка "Поезії"

 1941 27 вересня Арешт поета

1941 18 жовтня Загибель В.Свідзінського

1964 30 березня Реабілітований посмертно за відсутністю складу злочину

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу

1. Аналіз  збірки «Вересень» В. Свідзинського.

1.Слово вчителя. 1927 року Володимир Свідзінський видає власним коштом другу книгу поезій "Вересень". Осіннєвий поетичний настрій наскрізно проймає символічну тканину збірки. Легка, мрійлива зажура гортає найпотаємніші почування серця автора і шукає розради у "сонячних" спогадах, часто сповитих тугою кохання:

Ой упало сонце в яблуневий сад,

В яблуневий сад моєї милої

І вечірнє сяйво м'яко розточає.

Чом і я не можу за сонцем полинути,

Моєї милої та навідати,

Білого цвіту з яблунь зірвати?

На цьому просторі ліричних медитацій раз по раз зринає тихий смуток за втраченою гармонією "саду покинутого", що о цій порі "журбою обволочений", "сумного саду", де лишень вночі:

… тріпочуть зірниці,

Дзвенять таємничі ключі,

а сам ліричний герой у промовлянні до себе констатує:

І ти ж колись як сонце був,

А нині

Бездушною блукаєш тінню

 

По світовій пустині,

і вже :

… Десь одпливає, як човен,

Час яснооких купав.

"Зрозуміло, що від "плеканця полів сумовитих" важко сподіватися инших мотивів, крім журливих і скорботних", — писав в огляді поточної художньої літератури Яків Савченко, торуючи вслід поетовому:

Не метає огнів блискавиця

В замисленім співі моїм,

А ні бою смертельная криця

Не гримить і не іскрить у нім.

Я плеканець полів сумовитих

І тиші грабових гаїв.

Я над озером днів пережитих

Віти серця глибоко склонив.

"Ідеалістичний світогляд авторів, виняткова суб'єктивність його мотивів, цілковита збезболеність і споглядальність його світовідуття, — продовжував критик, — це все те, що з погляду актуальних завдань радянського письменства, не може бути не заперечуване в найрішучішій формі.

Не важко зрозуміти й те, яка класова психологія зумовлює творчість Свідзінського: ідеалістичність і пасивність, суб'єктивізм і почуття самотности — могли повстати тільки на ґрунті безперспективного буржуазного світорозуміння". Це був серйозний присуд поетові, що на думку Якова Савченка, "запізнився прийти в літературу". У реальному ж вияві це обернулося мовчанкою автора, яку своїм сучасникам він пояснював досить дипломатично: "Мою книгу "Вересень" критика полаяла за фаталізм. Я подумав, що не маю хисту і перестав друкувати. Писав лише для себе та доньки. Не писати я не міг".

2. Репродуктивна бесіда

1.     Чому збірка В. Свідзинського має назву «Вересень»?

2.     Які мотиви покладено в основу цієї збірки?

3.     Які образи-символи найчастіше зустрічаються у збірці? Яке вони мають значення?

ІV. Підсумок уроку

1.     Прийом «Незакінчене речення»

-         З біографії В. Свідзинського найбільше мене вразив факт….

-         Збірка «Вересень» має вагоме значення, оскільки….

-         Навиразнішими образами-сиволами у збірці «Вересень» є …..

 

V. Оцінювання

VІ. Домашнє завдання.

Прочитати та вміти аналізувати вірші В. Свідзинського «Ти увійшла нечутно, як русалка», «У рідній моїй стороні…»

0 голос(a/ов)
Теги-метки: пока не существует

Об авторе(нажмите для просмотра информации об авторе сообщения)

Комментарии

20171011yuanyuan Среда, 11 Октября 2017

cheap jordans free shipping
ralph lauren outlet online
longchamp bags
burberry outlet
ugg boots
coach outlet online
canada goose jackets
michael kors outlet online
kate spade outlet
mulberry handbags
canada goose outlet
adidas yeezy boost 350
nfl jerseys
adidas outlet store
supreme shirts
coach factory outlet online
yeezy shoes
ugg sale
cheap jordan shoes
ralph lauren outlet
adidas yeezy shoes
canada goose jackets
longchamp bags
michael kors
ralph lauren outlet online
birkenstock outlet
uggs outlet
coach outlet online
ugg boots women
air max shoes
hermes outlet
oakley sunglasses outlet
polo ralph lauren outlet
uggs on sale
cheap uggs
coach outlet store
cheap jordan shoes
canada goose coats
ugg boots outlet
christian louboutin sale
oakley sunglasses outlet
ugg boots outlet
michael kors outlet online
ugg outlet online
ralph lauren outlet online
ugg canada
ugg shoes
superdry outlet
cheap jordans
birkin handbags
fred perry polo shirts
coach outlet store
adidas nmd r1
canada goose sale
mulberry outlet uk
michael kors outlet store
polo ralph lauren outlet
nike air max 2018
adidas superstar shoes
ralph lauren sale
burberry outlet online
michael kors outlet canada
ray ban sunglasses discount
toms shoes
canada goose jackets
cheap air jordans
oakley sunglasses outlet
mbt
moncler sale
fitflop sandals
canada goose sale
retro 11
coach factory outlet online
yeezy shoes
coach outlet online
canada goose jackets
kate spade outlet
nike sneakers
coach factorty outlet online
cheap jordan shoes
canada goose coats
pandora charms sale clearance
pandora charms outlet
coach outlet online
coach handbags outlet
polo ralph lauren
mlb jerseys
michael kors outlet online
pandora charms outlet
christian louboutin sale
moncler jacket
coach outlet online
bottes ugg
polo ralph lauren outlet online
moncler jackets
moncler outlet online
canada goose jacket
ralph lauren sale clearance uk
ray ban sunglasses outlet
pandora jewelry
longchamp
pandora uk
ugg outlet store
red bottom heels
ralph lauren
cheap air jordans
kate spade handbags
coach outlet canada
polo ralph lauren outlet
cheap jordan shoes
ralph lauren
louis vuitton outlet
cheap jordan shoes
coach outlet online
adidas ultra boost
air max
coach outlet online
discount oakley sunglasses
coach factory outlet online
nike shoes
tory burch shoes
hermes bag
ralph lauren sale
coach outlet online
ugg australia
nmd adidas
red bottom
coach outlet online
uggs
moncler outlet online
canada goose outlet
coach factory outlet
uggs outlet
tory burch outlet online
moncler uk
coach outlet store online
cheap nike shoes
cheap ugg boots
michael kors outlet online
louis vuitton outlet online
ugg boots
canada goose
coach outlet store online
coach factory outlet online
coach outlet online
moncler outlet online
canada goose sale
adidas outlet store
cheap ugg boots
polo ralph lauren outlet online
mlb jerseys
ray bans
uggs outlet
ugg boots outlet
air jordans
cheap ray bans
coach factory outlet online
moncler coats
adidas superstars
hermens
ugg boots sale
louis vuitton outlet store
ugg outlet
coach outlet canada
ralph lauren sale
michael kors uk
christian louboutin shoes
cheap oakley sunglasses
ugg outlet
nike outlet store
polo outlet online
ralph lauren outlet
ray ban sunglasses outlet
the north face outlet
canada goose clothing
ralph lauren outlet
uggs outlet
discount ray ban sunglasses
uggs outlet
michael kors outlet store
ugg boots outlet
yeezy shoes
michael kors outlet clearance
cheap ugg boots
ugg boots
coach outlet online
uggs outlet
ugg on sale
kate spade outlet online
michael kors outlet store
canada goose jackets
caterpillar boots
pandora charms
coach factory outlet
canada goose jackets
coach outlet store
ugg boots clearance
cheap jordans for sale
polo ralph lauren outlet
coach outlet online
toms outlet
red bottoms
burberry outlet online
uggs outlet
polo ralph lauren outlet
coach outlet online
cheap nfl jerseys
louboutin outlet
christian louboutin shoes
adidas yeezy boost
kate spade outlet online
michael kors outlet clearance
uggs outlet
ugg boots
cheap ray ban sunglasses
canada goose coats
longchamp handbags
coach factory outlet
timberland outlet store
coach outlet online
yeezy boost 350
cheap air jordans
north face outlet
adidas outlet online
nike outlet store
longchamp sale
mulberry uk
michael kors outlet online
valentino
harden vol 1
uggs outlet
north face jackets
canada goose sale
ralph lauren sale clearance uk
coach factory outlet online
canada goose jackets
ugg outlet
polo ralph lauren outlet online
coach outlet store online
moncler outlet online
michael kors outlet online
jordan shoes
louis vuitton outlet online
ralph lauren outlet online
north face outlet
polo ralph lauren outlet online
toms
canada goose sale
coach factory outlet online
polo ralph lauren outlet online
louis vuitton factory outlet
polo ralph lauren outlet
pandora charms outlet
ray bans
nike outlet online
louboutin outlet
adidas nmd r1
valentino outlet
ugg boots
longchamps
ugg outlet
canada goose coats
nike huarache shoes
pandora jewelry store
coach purses
burberry outlet online
pandora charms
ralph lauren outlet
cheap ugg boots
ugg outlet online
canada goose outlet
pandora charms
coach outlet online
toms outlet
burberry handbags
coach factory outlet online
louboutin shoes
ferragamo shoes
kate spade handbags
kate spade outlet online
michael kors
ralph lauren uk
coach factory outlet online
canada goose
polo ralph lauren outlet
hermes handbags
pandora jewelry outlet
adidas yeezy boost
coach factory outlet
uggs outlet
cheap ray ban sunglasses
burberry handbags
yeezy boost
adidas sneakers
michael kors handbags outlet
ugg slippers
coach outlet online
cheap oakley sunglasses
nike outlet
nike sneakers
ugg boots
canada goose jackets
canada goose outlet
coach outlet online
pandora outlet
polo ralph lauren outlet
canada goose jackets
adidas nmd r1
toms
coach outlet store online clearance
michael kors outlet clearance
michael kors bags
cheap oakley sunglasses
ray ban sunglasses cheap
cheap ray ban sunglasses
coach outlet online
pandora charms sale clearance
mbt
air jordan shoes
moncler sale
ray ban glasses
christian louboutin shoes
louis vuitton outlet online
michael kors
pandora jewelry outlet
nike cortez classic
harden shoes
coach factory outlet
nike outlet store online
pandora jewelry
birkenstock shoes
cheap uggs
adidas store
canada goose jackets
uggs clearance
mlb jerseys whgolesale
timberland outlet
coach outlet online
pandora charms sale
air max
michael kors outlet online
air jordan retro
burberry handbags
ugg boots clearance
canada goose outlet online
hermes bags
cheap ugg sale
coach factory outlet online
canada goose parka
toms
burberry outlet online
canada goose sale
ugg outlet
uggs outlet
polo ralph lauren outlet
christian louboutin shoes
michael kors outlet store
canada goose jackets uk
ugg boots
polo ralph lauren outlet online
pandora charms sale clearance
michael kors outlet store
ralph lauren outlet online
louis vuitton factory outlet
ugg
uggs outlet
fred perry shirts
ugg boots
discount oakley sunglasses
polo ralph lauren
pandora charms outlet
ray ban glasses
canada goose outlet
ugg boots
coach outlet online
canada goose jackets
discount oakley sunglasses
uggs outlet
yeezy boost 350
coach outlet store
michael kors bags
pandora charms
birkenstock uk
kate spade handbags
polo ralph lauren outlet
adidas shoes
gucci outlet online
adidas nmd runner
ugg sale
louis vuitton outlet store
oakley sunglasses outlet
uggs clearance
uggs outlet
ugg boots
canada goose jackets
moncler pas cher
coach outlet
ray ban sunglasses sale
christian louboutin shoes
michael kors outlet canada
ugg boots on sale
ray bans
canada goose jackets
coach outlet online
canada goose outlet
salvatore ferragamo outlet
jerseys cheap
adidas nmd runner
cheap nfl jerseys wholesale
coach outlet online
michael kors outlet store
louis vuitton factory outlet
coach factory outlet online
yeezy boost 350
hermes bags
michael kors
moncler
louis vuitton handbags
fitflops sale clearance
superdry sale
burberry outlet online
canada goose coats
ugg boots outlet
michael kors outlet clearance
ugg outlet online
michael kors outlet online
mulberry
moncler coats
moncler sale
jordans
birkenstock
moncler jackets
michael kors outlet clearance
air jordans
cheap ugg boots
salvatore ferragamo shoes
ray ban sunglasses outlet
michael kors outlet store
uggs outlet
coach factory outlet online
ugg outlet
ray ban sunglasses discount
canada goose outlet
coach outlet online
pandora
uggs
ferragamo outlet
tory burch outlet online
cheap ugg boots
adidas outlet online
uggs outlet
coach outlet store online
the north face outlet
north face jackets